Świat zajrzał do Gdańska przez okno

Już po raz dziesiąty został zorganizowany w Gdańsku Festiwal Kultur Świata ,,Okno na świat”. Pomysłodawcą festiwalu jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.

NCK przedstawia ten projekt jako wyraz swojej filozofii: działamy lokalnie, ale myślimy globalnie.

Organizatorzy zadeklarowali, że chcą w miarę swoich możliwości przełamywać bariery, które dzielą mieszkańców naszej planety, pokazać różnorodność, a poprzez sztukę  łączyć.

Inspirowani tymi myślami w ramach 10 Festiwalu Kultur Świata stawiają w centrum uwagi dwa pytania: Czy Polska może inspirować osoby odmienne kulturowo? Co nam daje wzajemne przenikanie polskiej muzyki ludowej z muzyką z innych zakątków świata?

Podczas uroczystej inauguracji w dniu 13 lipca w Centrum św. Jana organizatorzy zapewnili, że zaprosili zespoły, w skład których wchodzą muzycy z Polski i z zagranicy. W ten sposób chcieli pokazać, jak kulturowe korzenie splatają się, a efektem jest różnorodna muzyka.

Rzeczywiście, można się było o tym przekonać zaraz po inauguracji Festiwalu podczas koncertu grupy MiraMundo z Barcelony. Styl muzyczny grupy łączy podstawy brazylijskiej muzyki popularnej oraz bossanovy z różnorodnymi rytmami i stylami, które można odnaleźć w wielokulturowej Barcelonie.

To prawdziwy eklektyzm – manouche, flamenco, cumbia i rytmy bałkańskie.

Muzycy MiraMundo podkreślili, że ich grupę łączy przede wszystkim wizja życia ponad granicami, „wszechświat połączeń, otwarte spojrzenie na to, co jest wewnątrz i co jest na zewnątrz”.

Prawda. Jako słuchacz miałem wrażenie, że podczas koncertu wybrałem się w daleką podróż poza Gdańsk.

Festiwal Kultur Świata „Okno na świat” to szereg imprez.

Koncerty odbywają się w Centrum św. Jana przy ul. Świętojańska 50, a warsztaty – w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej 33/35. Wśród nich szczególnie interesujące  Międzypokoleniowe warsztaty teatralne ,,Wspólne miasto” (w sobotę 15 lipca i w niedzielę 16 lipca o godz. 13.00) z tematem przewodnim: otwartość i empatia w miejskim mikrokosmosie.

Warsztaty dostępne są dla wszystkich nieodpłatnie.

Natomiast przyjdzie nam zapłacić za wstęp na koncerty (bilet w cenie 40 zł/normalny bądź 20 zł /ulgowy. Bilety można nabyć za pośrednictwem strony: https://nck-bilety.interticket.pl/).

mkdz