Mieszczanie się doczekali. Już 26.05. wielkie otwarcie Forum Gdańsk.

Dziennik Miejski A Maximis Ad Minima ® Krzysztof Kisiel.

Środek Święta Miasta Gdańska 2018, wyścig kolarski by Czesław Lang, Dzień Matki, Marsz Równości …  Gdańska Sobota, 26 maja br. będzie pełna wydarzeń i (oby tylko pozytywnych) emocji. Nie można pominąć jeszcze jednego z planowanych wydarzeń – wielkiego otwarcia Forum Gdańsk® (oficjalny adres Targ Sienny 7).

Co prawda z ponad tygodniowym poślizgiem w stosunku do pierwotnej daty (16 maja br.) … Ale już będzie. Na pewno. Przed nami finał wielomiesięcznej budowy. ,,Po falstarcie gotowi na otwarcie” (!) obwieszcza radośnie i z przymrużeniem oka jedno z haseł reklamowych. Oczom publiczności ukaże się (za co mocno trzymam kciuki) spektakularna, budząca żywe zainteresowanie, całkowicie nowa przestrzeń publiczna.

Nowe place (aż 5!), dziedzińce, bulwary, taras z widokiem na panoramę Głównego Miasta. Nowa zabudowa ujęta w ramy Forum, sklepy licznych marek, kawiarnie, bogata oferta lokali gastronomicznych. Wszystko dopełnione małą architekturą i twórczymi aranżacjami zieleni.

Wielką niewiadomą pozostaje ta część inwestycji, która już od samego początku budziła prawne i polityczne spory – podział kanału rzeki Raduni i jego adaptacja dla potrzeb Forum. Pomysł bez precedensu w trójmiejskich warunkach inwestycyjnych.

Niektórym trudno sobie wyobrazić, że nad kanałem i nie zawsze spokojną rzeką – dopływem Motławy, będzie można przyjemnie spędzać czas, który uda się znaleźć pomiędzy wypadami do dwupoziomowego kina, rundkami po dziesiątkach sklepów i kawiarni oraz wizytami (planowo od listopada br.) w Kunszcie Wodnym.

Trzeba przyznać, że w Gdańsku brakuje ambitnych urbanistycznych założeń, dla których rzeki i zbiorniki wodne nie są zawadą, ale naturalnym i budzącym zachwyt dopełnieniem. Jak będzie w przypadku Forum Gdańsk? Czas pokaże. Z pewnością warto myśleć pozytywnie.

Historyczne i współczesne teorie i praktyki kształtowania przestrzeni publicznych w miastach to, nomen omen, tematy rzeki. Książki takie jak np. ,,Język miast” (autor: Deyan Sudjic), ,,Miasta wyśnione” (autor: Wade Graham) i ,,Paryże Innej Europy” (autor: Błażej Brzostek) pozwalają zrozumieć, w jaki sposób, z biegiem lat, miejska zabudowa ulegała mniej lub bardziej ambitnym transformacjom.

Niewątpliwie Forum Gdańsk bardzo zmieni dotychczasowy rytm życia Głównego i Starego Miasta. Strumienie mieszkańców i turystów popłyną poza Drogę Królewską (Trakt Królewski) i Targ Węglowy, hen za pełne śródmiejskiego ruchu wstęgi Wałów Jagiellońskich, aby wypełnić życiem nowe centrum.

Gdańsk już od lat ma jedno forum, konkretnie City Forum®, czyli zespół zabudowy wokół dawnego Hotelu Monopol (obecnie Scandic®), naprzeciwko dworca PKP Gdańsk-Główny. Nie do końca udane, ale już mocno osadzone w miejskiej świadomości architektonicznie dziedzictwo lat 90. XX wieku.

Nie do końca udane, skoro pusta wybrukowana przestrzeń nieopodal przystanków autobusowych nie pełni de facto żadnej konkretnej funkcji i jedynie od czasu do czasu stanowi arenę politycznych manifestacji. Liczne schodki stanowią nieoczekiwane przeszkody dla osób starszych i osób z dysfunkcjami wzroku (sam byłem niejednokrotnie świadkiem tego rodzaju sytuacji). Ciągi sklepów ułożone według wzorców z początków ustrojowej i gospodarczej transformacji po 1989 r. budzą umiarkowane zainteresowanie.

Mocno osadzone w miejskiej świadomości, skoro część placu przed kinem Cinema City Gdańsk Krewetka® to jedno z chętnie wybieranych miejsc spotkań. Tutaj można napić się kawy i zjeść donaty serwowane z retro auta Coffee Express™, zrobić małe lub większe zakupy, przekąsić co nieco przed filmem itp.

Idea forum już nie raz gościła w historii poszczególnych części obecnego Trójmiasta. Niezrealizowane przedwojenne i powojenne wizje Forum Morskiego w Gdyni, socrealistyczne i komercyjne pomysły na zabudowę Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku…

Nie sposób nie wspomnieć o radykalnej przemianie Placu Przyjaciół Sopotu sprzed kilku laty, która zdaniem licznych krytyków doprowadziła do powstania miejsca bardziej podobnego do areny wieców niż do klimatycznego placu nadmorskiego kurortu. Dzisiaj Plac nie razi już tak bardzo jak tuż po udostępnieniu po przebudowie. Okalająca plac nowa zabudowa (łącznie z sąsiadującym Hotelem Sheraton® Sopot i budynkami przy Placu Zdrojowym) komponuje się z sopockim krajobrazem, podświetlana fontanna przełamuje monotonię przestrzeni, pojawiła się miła dla oka zieleń itp.

Przed Forum Gdańsk wielka szansa. Nowa przestrzeń i nowe inspiracje. Nowy rozdział w urbanistycznej historii miasta. Jestem bardzo ciekaw tej lektury.

cjj

25-05-2018