Boxy pełne pozytywnej energii. Twórca Bierz Event przedstawia przepis na świetną imprezę

Dziennik Miejski A Maximis Ad Minima ® Krzysztof Kisiel.

Rozmowa z Marcinem Kordylewskim, twórcą i właścicielem grupy Bierz Event

Jak wpadłeś na pomysł na ruszenie z Bierz Event?

Decydujące było doświadczenie, które zdobyłem w wolontariacie i w gastronomii. W moim przypadku pierwsze dobrze się uzupełnia z drugim. Jednocześnie uwielbiam bezpośredni kontakt z ludźmi.

Miałem okazję brać udział w licznych wydarzeniach i projektach w sektorze organizacji pozarządowych. Zarządzałem dużymi zespołami wolontariuszy. Niezmiernie mnie cieszyło, że dobrze sprawdzałem się w roli organizatora-animatora.

Natomiast do gastronomii trafiłem przez zupełny przypadek. Splot różnych okoliczności sprawił, że pewnego razu zacząłem pracę w kawiarni. W wieku 17 lat od tzw. kuchni zobaczyłem jak pracuje barman. Od razu poczułem, że to jest to. Coś w sam raz dla mnie.

Szybka decyzja i poszło z górki. Zrobiłem kurs barmański i stanąłem za barem. W sezonie pracowałem po 12-16 godzin, non stop szkoliłem się i doskonaliłem w sztuce serwowania drinków.

Dziennik Miejski A Maximis Ad Minima ® Zdjęcie Copyright Bierz Event ©

Jednocześnie dojrzewałem do decyzji o ruszeniu z własnym projektem. Zrobiłem rozeznanie na rynku i wytrwale zbierałem kapitał na start. Dzięki temu pewnego dnia zadebiutowałem w branży z własną firmą eventową.

Dziennik Miejski A Maximis Ad Minima ® Zdjęcie Bierz Event Copyright FotoGra.pl Studio Fotoreportażu ©

Co miało wpływ na wybór nazwy Bierz Event?

Bierz Event to szyld, pod którym postanowiłem skupić wszystkie swoje pomysły. Prosty i chwytliwy komunikat o ofercie eventowej, z której warto skorzystać. Niczym migoczący baner: ,,Nie zastanawiaj się. Wątpliwości na bok i ruszamy do zabawy!”

Jakie imprezy można zorganizować korzystając z oferty Bierz Event?

Praktycznie każdą imprezę, poczynając od rodzinnych przyjęć, a kończąc na spotkaniach firmowych. Wesela, urodziny, imprezy integracyjne, premiery marek i produktów, warsztaty tematyczne, konferencje, szkolenia…

Aby świadczyć usługi na odpowiednio wysokim poziomie zainwestowałem we własny profesjonalny park narzędziowy. Mobilny bar (Bar Case®), podświetlane podesty i standy, shakery, specjalistyczne boxy na lód, tzw. szkło czyli szklanki, kieliszki oraz cały szereg eventowych akcesoriów.

Dziennik Miejski A Maximis Ad Minima ® Zdjęcie Copyright Bierz Event ©

Ile osób tworzy Bierz Event?

Współpracuję z wieloma fantastycznymi, mega pozytywnymi osobami z dużym doświadczeniem. Barmanami, animatorami, specjalistami do obsługi fontanny czekolady, candy i coffee baru itd. Oczywiście skład osobowy zależy od rodzaju imprezy i oczekiwań gospodarzy.

Bardzo dbam o wysoki standard usług. Tak jakbym to ja był potencjalnym klientem. Z tego powodu preferuję doglądanie wszystkiego osobiście i na miejscu. Chcę mieć pewność, że wszytko jest świetnie wykonane. Na sto procent.

Jaki jest Twój autorski przepis na świetną imprezę?

Tak naprawdę o finalnym sukcesie imprezy decydują sami gospodarze i goście. Pozytywne nastawienie i radość podczas zabawy są nie do przecenienia.

Przyjmując zlecenie staram się wyprzedzać myśli zleceniodawców i utożsamiać się z ich oczekiwaniami. Praktycznie wszystko organizuję sam bazując na wytycznych lub luźnych pomysłach pojawiających się ,,na gorąco”. Zadowolenie gospodarzy i gości jest priorytetem. Wystarczy np. hasło ,,fontanna czekoladowa” i pstryk! Już moja w tym głowa, aby wszystko było profesjonalnie przygotowane.

Dziennik Miejski A Maximis Ad Minima ® Zdjęcie Copyright Bierz Event ©

Dlaczego warto wybrać Bierz Event?

Myślę, że przede wszystkim ze względu na bogatą ofertę i sposób rozliczania kosztów usług.

Animatorzy zadbają o dobrą zabawę i radosny nastrój, a barmani zaserwują przepyszne drinki.

Dziennik Miejski A Maximis Ad Minima ® Zdjęcie Copyright Bierz Event ©

Serca wielbicieli słodyczy i deserów z pewnością skradnie fontanna czekolady, candy bar lub palma owocowa. Dla fanów słonych przekąsek jest specjalna fontanna serowa z dodatkami. Ozdobą dziecięcych przyjęć będzie niewątpliwie mieniący się cukierkowymi kolorami lemonade bar.

Z kolei przy drink barze dorośli będą mieli okazję skosztować popularnych drinków takich jak mojito, kamikadze czy piña colada albo poznać nowe, intrygujące smakowo kompozycje, np. whisky z powidłami śliwkowymi.

Przy rozliczeniu kosztów imprezy duże firmy eventowe preferują tzw. opcję all inclusive. W takim przypadku finalna cena obejmuje składniki, np. alkohol i napoje bezalkoholowe, których ilość była z góry przewidziana na etapie planowania imprezy i nie może już być modyfikowana.

Natomiast klienci Bierz Event płacą za faktycznie zużytą ilość składników.

Tzw. górka i niespożytkowana reszta to moje ryzyko wliczone w cenę, której wysokość ustalam wspólnie z klientami już na etapie zlecenia.

Dziennik Miejski A Maximis Ad Minima ® Zdjęcie Copyright Bierz Event ©

Jakie są plany na przyszłość Bierz Event?

Pewnie dość standardowe jak na młodą firmę i markę.

Przede wszystkim rozwój, rozbudowa oferty, trzymanie wysokiej jakości usług oraz skupienie na kwestiach organizacyjnych.

Jednocześnie wciąż lubię eksperymentować przy drink barze. Wciąż odkrywam nowe, nieraz mocno zaskakujące połączenia smakowe. Szczególnie fascynuje mnie alkohol infuzowany – aromatyzowany i drzemiący w nim potencjał.  Czy można nie skusić się na drinka o smaku np. pianek marshmallows? Albo na whisky z dodatkiem marchewkowego purée?

Bierz Event to okazja do pysznej zabawy, której nie można przegapić!

Bardzo dziękuję za rozmowę.

BierzEvent.pl, Bierz Event Facebook, Bierz Event Instagram

kdd, 05-11-2018

W tekście zostały wykorzystane znaki i nazwy ®©™ Bierz Event, Bar Case